Az újrahasznosítás mellett az újracsomagolás is segítene megóvni a bolygót
Az elmúlt években rekordot döntött az étel-házhozszállítás, az e-kereskedelem és a tisztítószerek eladása is, ám ezek az iparágak az egyszer használatos csomagolásokra építenek. Pedig csak egy kis odafigyelésre lenne szükség, hogy felszámoljuk a szeméthegyeket.
Míg a nagyvállalatok az újrahasznosításban látják a megoldás kulcsát, a szakértők szerint a gyártás és fogyasztás mai mértéke mellett már nincs olyan hulladékgazdálkodási rendszer, ami ezt megfelelően kezelni tudná.
Ha azonban a tisztítószerek, az online rendelt ruhák és a kiszállított élelmiszer egyötödét újrahasználható anyagba csomagolnánk a következő 5 évben, azzal több mint egymilliárd tonna szén-dioxid kibocsátását előznénk meg. Emellett 3 és félmilliárd köbméter vizet és több mint 1,2 millió teherautónyi nyersanyagot is spórolhatnánk.
A műanyagot lecserélni gazdasági okokból nem prioritás a nagyvállalatoknak, ugyanis a szűz műanyag olcsón elérhető. Pedig ha például a tisztítószereknél újratölthető flakonokra váltanánk, alig egytizenkettedére faragnánk le a csomagolás környezeti hatását. Ez megvalósítható, hiszen már ma is vannak üzletek, ahol befőttesüvegbe, vagy műanyag flakonba nyomhatjuk a szappant, sampont.
És ott van persze a vendéglátóipar is, ahol egyre nő az elviteles csomagolóanyagok használata. A papír azonban belül általában műanyaggal van bevonva, ha nem, akkor pedig kukoricakeményítővel, ami miatt nem dobhatjuk a szelektív kukába, csak komposztálóba.
A műanyagok (például PET, PS, PVC) és az alumínium ugyanakkor nemcsak a környezetbe kerülve ártalmasak, de az egészségünkre káros anyagokat is tartalmazhatnak. Környezeti szempontból kisebb ökológiai lábnyommal jár és az egészséget is óvja, ha fémcsomagolást használunk.
Galambos Dániel